Больові прийоми широко застосовуються як у багатьох будо, так і на практиці правоохоронними органами та спецпідрозділами для знерухомлення і контролю противника.

У таких видах будо, як дзюдо, самбо, кудо, айкідо і ряді інших, присутній цілий розділ вивчення практик застосування больових прийомів на руки, плечі, кисті та інші частини тіла.

Пропонуємо вашій увазі кілька варіантів контролю противника із застосуванням больових прийомів з арсеналу айкідо – катаме вадза.

Найчастіше, в айкідо вивчають 5 базових контролів, які і розглянуті в цьому відео:

ІККЬО – контроль №1. Стара, традиційна назва – “уде осае” або контроль передпліччя, що абсолютно точно визначає принцип прийому. Прийом виконується за рахунок виведення супротивника з рівноваги шляхом впливу на його передпліччя. Утримання проводиться так само впливом, певним чином, на передпліччя шляхом фіксації на татамі лучезапястного і ліктьового суглобів.

НІККЬО – контроль №2. Стара назва “коте мавасі”, вивертання лучезапястного суглоба (пронація). Прийом традиційно закінчується больовим контролем на руку, впливом на променезап’ястковий, ліктьовий і плечовий суглоби.

САНКЬО – контроль №3. Стара назва “коте хінері”, прийом характеризується активним впливом на руку противника шляхом скручування в лучезапястном і ліктьовому суглобах (супінація), лікоть супротивника при цьому спрямований вгору.

ЙОНКЬО – контроль №4. Традиційна назва – “текубі осае”. Прийом виконується за рахунок больового впливу на радіальний нерв руки в області зап’ястя “текубі” (“горло руки”).

ГОККЬО – контроль №5 – “уде набаші”. Прийом захисту від удару ножем.

Прийоми показує і пояснює Андрій Ісакін, президент Федерації Айкідо, володар чорного пояса і 5 дана.