Можливість використання тренажерів у таких традиційних системах єдиноборств як айкідо і айкі-дзюцу часто заперечують. Адже борцям потрібні живі партнери.

У карате, де є удари руками і ногами, широко використовуються різноманітні тренувальні пристрої для вдосконалення ударної техніки. У боротьбі – захват і кидок (або больове утримання) вимагають набагато більше часу, ніж удар, і завжди пов’язані з опором противника.

Однак, крім уміння кидати, необхідні ще й рефлекси, що дозволяють швидко, точно і сильно взяти свій захват або збити захват противника. У системах, заснованих на принципі “айкі” (тобто об’єднання внутрішньої енергії, фізичної сили, волі в одне ціле) головним є аж ніяк не пряма сила, а точні швидкі рухи, що дозволяють кинути супротивника в ту сторону, куди він сам рухався. А тому напрацювання подібних рефлексів в таких системах вимагає тривалих систематичних тренувань з партнером.

Щоб зрозуміти суть рефлексу, треба запам’ятати, що нервові закінчення в руках (близько 150 закінчень на один квадратний сантиметр шкіри) реагують відразу на декілька параметрів: твердість матеріалу, його температуру, габарити, конфігурацію, динамічний стан.

Важливість рефлексів в тренуваннях

Сигнали від нервових закінчень в шкірі рук надходять по нервових волокнах у головний мозок, а там перетворюються в певні команди, що направляються мозком в руки для здійснення ними відповідних дій. Швидкість руху нервового імпульсу від кінцівок в мозок становить 9 метрів в секунду, швидкість же передачі сигналів в нейронах головного мозку досягає 110 метрів в секунду.

Таким чином, напрацювання рефлексів має в своїй основі розвиток специфічної чутливості рук. Як казав Уесіба, “противника не бачу, але відчуваю” (до речі, ту ж саму мету переслідують вправи “чі сао” в ушу стилю Він Чун).

Необхідно “привчити” мозок миттєво реагувати на будь-яку дію противника, “відчуваючи руками”, причому реагувати вільно, з високим ступенем відхилень від запрограмованих відчуттів. Адже будь-яке відхилення сигналів від звичних характеристик уповільнює швидкість реакції, так як мозку доводиться “по-новому” обробляти інформацію, що надходить.

Наприклад, фехтувальник віртуозно володіє своєю шпагою. Але взявши в руки інший її зразок (з іншою формою ручки, іншої ваги, трохи коротшу або довшу), він відразу ж втратить колишню свободу рухів. Додайте до цього стресовий стан, сила якого прямо пропорційна значимості поєдинку. Якщо поєдинок тренувальний, то стрес мінімальний; якщо змагальний – значно сильніший; якщо відбувається битва за власне життя – стрес досягає максимуму. Тим часом, стрес відбирає у бійця значну частину його вміння битися, і чим гірше він володіє своїми емоціями, тим ця частина більше. Ось чому так важлива для бою рефлексивність: “розум в сум’ятті, а руки роблять”!

На Сході здавна знали ці особливості психіки. Майстри рукопашного бою завжди прагнули до вільного володіння різними видами холодної зброї і різноманітною технікою “голих рук”.

Наприклад, великий фехтувальник Міямото Мусасі (1584-1645) говорив, що треба вміти працювати мечами різної довжини і ваги, щоб не стати рабом якоїсь однієї його моделі. Він сам чудово демонстрував таке вміння. Досить сказати, що Міямото був здатний успішно боротися навіть човновим веслом замість сталевого клинка! Але повернемося до використання тренажерів для вироблення рефлексів.

Оскільки в айкідо і східних системах (айкі-дзюцу, хап-кідо, циньна) самозахист будується в основному на захватах рук, остільки і тренажери повинні імітувати в першу чергу верхні кінцівки супротивника.

Дерев’яні тренажери в Айкідо

Найпростішим, найдоступнішим і найдешевшим тренажером є звичайна колода довжиною метр-півтора і діаметром 5-8 сантиметрів, що відповідає товщині передпліччя людини середньої комплекції. Втім, чим колода товща (межа – 15 сантиметрів), тим краще тренуються крайні фаланги пальців. Колоду треба підвісити на мотузці паралельно землі, обов’язково підв’язавши при цьому її задній (по відношенню до айкідзіну) кінець, щоб вона обертаючись не стукнула його по потилиці.

Айкидо тренировка в Херсоне - деревянный тренажер
Дерев’яний тренажер в тренуваннях Айкідо

Підвішену колоду можна тягнути, штовхати, обертати, піднімати, а вона завжди буде при цьому прагнути повернутися в початкове положення.

Дана особливість вигідно відрізняє колоду від статичних манекенів типу “дерев’яної людини” Він Чун. Адже постійно працюючи з нерухомим тренажером, боєць закріплює в своїй підсвідомості звичку битися стоячи на одному місці. Така звичка значно збільшує його шанси “нарватися” в бою з живим противником на удар, що йде збоку або ззаду.

І навпаки, колода, яка розгойдується, готова в будь-який момент “клюнути” в лоб, скроню, потилицю, шию, плече і т.п., що привчає до постійної пильності. Всупереч рекомендаціям наставників класичного айкідо, які потребують весь час тримати спину прямою, воно змушує не тільки блокувати, але і нахилятися в сторони, “пірнати” і присідати.

Крім того, робота з підвішеною колодою зміцнює і загартовує руки айкідзіна. Його вага, в залежності від довжини, сорту деревини та ступеня її вогкості становить 15-20 кг. Під впливом власної ваги вона постійно прагне повернутися в початковий стан рівноваги. Тому захоплення колоди і проворот її навколо власної осі добре навантажують м’язи передпліч, кистей і пальців. Ну, а набивка ребра долоні, зап’ястя і передпліччя відбувається на колоді природним чином. Так, багаторазове повторення прийому Йокомен-уті-ірімі-наге неминуче призведе до появи на передпліччях численних синців. Прийоми типу “кірі” (рубати, відсікати), популярні в деяких стилях айкідо (наприклад, в Томі-рю) взагалі немислимі без цілеспрямованого загартовування ребер долонь, зап’ясть і передпліч.

Наведені тут малюнки показують способи відпрацювання базової техніки айкідо Усіро-тенкан та Таї-сабакі з метою захисту від прямого удару типу “цукі”.

Тренування в Айкідо: Усіро-тенкан та Таї-сабакі

У них об’єднані три важливі принципи айкідо: обертання, ухід за спину противника і контроль його руки.

Останнє зовсім неможливо відпрацьовувати без партнера; колода дасть вам відчуття противника (“не бачу, але відчуваю”).

Тренування в айкідо з тренажером

Відпрацювання прийомів Айкідо в тренажерах

Малюнки нижче демонструють два основних різновиди рухів айкідо – Ірімі (вхід) і Тенкан (обертання), що використовуються в разі прямого удару супротивника.

Рухи в айкідо – відпрацювання з тренажером

Інший тренажер для айкідо можна зробити у вигляді підвісного мішка з “руками”. Зшийте з щільного брезенту циліндричний мішок довжиною 150-180 см і діаметром 40-50 см. Набийте його піском з тирсою, щільно закрийте, потім перетягніть верхню частину (на одну чверть довжини мішка) мотузкою, відокремлюючи “голову” від “тулуба” .

На рівні “плечей” пришити з боків дві петлі і протягніть в них конусоподібні колоди, довжиною 80-100 см, діаметром в “зап’ясті” 5-6 см, що імітують “руки”. Для “рук” треба брати дуже суху легку деревину, щоб вони не нахилялися вниз. З тією ж метою тильну частину цих колод прикріпіть мотузкою до нижньої частини мішка.

Тренажер в айкідо: підвісний мішок з “руками”

Цей манекен теж треба підвісити до гілки дерева або стелі. Підвісне кріплення дозволяє йому розгойдуватися і обертатися, що робить його – завдяки наявності “рук” – більш важким “противником” у порівнянні зі звичайним набивним мішком.

Стосовно до техніки айкідо, такий манекен дозволяє відпрацьовувати правильний “вхід” до супротивника (під кутом 30-45 градусів до нього) з атакою голови, захопленням рук, обертанням і кидком.

Наприклад, можна відпрацьовувати прийом “Коте-гаесі”, як показано на малюнку вище.

Головна вимога в роботі з підвісним манекеном – плавність і безперервність (“злитість”) рухів, тоді як їх швидкість може бути невеликою. Слід уникати надмірного напруження м’язів – щоб не відірвати “руки” від “тулуба”, і звикнути діяти легко, вільно. Зберігаючи постійний контакт з “руками” манекена, необхідно переходити від одного прийому до іншого.

Наприклад, ви відпрацьовуєте дії проти прямих ударів руками (“цукі”). Почніть з Усіро-тенкан вліво і захоплення лівої руки противника (“а”). Потім зробіть Таї-сабакі (“б”), захопіть ліву руку (“в”), і виконайте іккьо варіант Ура (“г”).

Після цього можете перейти до Ірімі-наге – кидка зустрічним ходом.

Або до Хаті-мавасі – кидка поворотом голови назад:

Втім, зазначені тут прийоми є не більше ніж прикладом того, як можна працювати на підвісному манекені даного типу. Все інше залежить від вашої власної обізнаності, винахідливості та наполегливості.