Додзьо (яп. 道場 до: дзе :, “місце, де шукають шлях”) – спочатку це місце для медитацій та інших духовних практик в японському буддизмі і синтоїзмі. Пізніше, з одухотворенням японських бойових мистецтв будзюцу і перетворенням їх в будо, цей термін став вживатися і для позначення місця, де проходять тренування, змагання та атестації в японських бойових мистецтвах.
Додзьо – це місце, де ми дисциплінуємо і удосконалюємо себе, щоб стати кращими.
У школі Айкідо в Херсоні прийнятий етикет додзьо, який регулює поведінку учнів як в стінах школи, так і поза її межами.
У залі вам необхідно бути за 10-15 хвилин до початку тренування.
Коли ви заходите в зал, то перше, що ви повинні зробити – роззутися і акуратно поставити взуття на спеціально відведене для цього місце.
Коли ви переодягаєтеся, то простежте за тим, щоб нічого не стирчало з-під рукавів і брюк, а також акуратно зав’язати довге волосся. Необхідно знімати шкарпетки і займатися босоніж.
Всі, хто займається, повинні знімати прикраси і годинник перед тренуванням, щоб не допустити можливі травми для себе та інших.
Правий відворот костюма повинен бути всередині, а лівий відворот покривати його. Цей японський звичай змінюється тільки тоді, коли людину готують до похорону.
Пояс повинен бути зав’язаний з рівними кінцями. Це останнє, що ви робите перед тим як зайти на татамі.
У той час, як ви заходите на татамі ви повинні вклонитися.
Перед тим, як почнеться тренування, учні повинні виконувати розминаючі вправи і основні прийоми. Це дуже добре для підготовки тіла до тренування.
Розмов не повинно бути, потрібно займатися мовчки. Розмови збивають ритм дихання і шум заважає іншим.
Не можна спізнюватися або пропускати тренування. Якщо ви хворіли або з іншої причини пропустили тренування, необхідно підійти до інструктора і пояснити причину відсутності.
Коли ви займаєтеся з партнером, завжди починайте з поклону і японських слів “онегай сімас” ( “давайте займатися разом”). Це дозволяє обом партнерам прийняти відповідальність один за одного і провести корисне тренування. Коли ви закінчили, завжди говорите вашому партнерові “арігато” ( “спасибі”).
Не залишайте татамі, коли тренування вже почалося.
Під час тренування інструктор може підійти до вас і показати, як краще виконувати вправу. Завжди приділяйте велику увагу тому, що він говорить, а коли закінчить і у вас немає більше ніяких питань, не забудьте сказати “арігато”.
Займаючись індивідуально або в групі, знайте що ви не купуєте знання, а допомагаєте покрити витрати залу і дозволити поліпшити його матеріальну базу. Борг кожного, хто займається, вносити свій членський внесок вчасно.
Тренування закінчується так само як і починалося. Тільки коли інструктор вийшов, учні можуть вільно ходити і розмовляти один з одним.
Коли ви залишаєте татамі уклін є ввічливим способом дати знати, що ви йдете.
Кожен, хто займається повинен допомагати в прибиранні залу. Прибирання залу є таким же обов’язком, як і очищення свого тіла і духу. Татамі повинно вимитися перед початком тренування.
Ви зобов’язані стежити за чистотою свого костюма і вчасно його прати.
Так як відбувається близький контакт, необхідно щоб усі дотримувалися правил особистої гігієни: мили руки, обрізали нігті на руках і ногах, перев’язували садна і порізи.