В Айкідо немає змагань або “спарингів”, розрахунку на грубу фізичну силу, упор в ньому робиться на набуття досвіду і володіння внутрішньою енергією. Однак в айкідо, як і в багатьох інших бойових мистецтвах, існують іспити по здачі програм теоретичних знань і практичних навичок.

Навіщо взагалі потрібна система поясів (рангів)?

У різних школах, та й у різних країнах, існує різна градація поясів (рангів), використовується колірна градація учнівських ступенів 10 кю – 1 кю і система чорних поясів, майстерських ступенів – Сьо дан – 8 дан.

Отримання проміжних учнівських поясів певного кольору є непоганою додатковою мотивацією, відчутним свідченням того, що час занять в залі айкідо витрачається не просто так (особливо для дітей).

Рівні в системі навчання (ієрархія досвіду) і способи досягнення поясів збігаються з ідеєю самовдосконалення в принципі і відображають безперервність роботи з розвитку людини не тільки в технічному плані, але і в цілому комплексі інших необхідних в житті якостей.

Кандидат, який здає іспит, в ідеалі повинен показати досягнутий їм рівень фізичного і розумового розвитку, знання необхідних за програмою технік. Крім того, перебуваючи в умовах екзаменаційного стресу, він також показує рівень своєї психологічної стійкості, стабільність навичок при роботі в «екстремальному» режимі, коли на нього дивляться і оцінюють результат. Вся підготовка до іспиту спрямована на досягнення вершини своїх можливостей (і навіть її подолання) в момент здачі, демонстрацію досягнутого прогресу.

Сама система навчання, що включає регулярні здачі на пояси покликана, перш за все, сприяти виробленню якостей, необхідних для успішної самореалізації. Тобто якщо системою навчання передбачені іспити, здавати їх потрібно, причому здавати так, щоб реалізовувалися всі закладені в цю систему ідеї.

Учень, досягаючи кожного рівня, вчиться виявляти повагу до колег по залу, які вже пройшли певний шлях, витративши на це відому кількість років і зусиль, і відповідаючи певним критеріям. Завдяки цьому учень починає розуміти, що таке повага і на чому воно повинно будуватися.

У Херсоні іспити з Айкідо приймає Андрій Ісакін сенсей, володар чорного пояса і п’ятого дана.